PARAMARIBO – De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio zal als onder-deel van zijn Caribische tour Suriname bezoeken.
De hoopgeplaatste functionaris bezoekt Suriname volgende week donderdag. Behalve bezoek aan ons land is het de bedoeling dat Rubio Jamaica, Barbados en Guyana aandoet.
Tijdens zijn bezoek in Suriname zal Rubio gesprekken voeren met president Chandrikapersad Santokhi en minister Albert Ramdhin van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking. De reis van deze minister heeft in eerste instantie een kennismakingskarakter, maar zal tevens gelegenheid bieden om diverse substantiële kwesties te bespreken. In het geval van Suriname zal de bilaterale samenwerking tussen beide landen centraal staan in de gesprekken.
Guyanese media melden ook over het bezoek van Rubio. Volgens hun zullen kwesties met betrekking tot illegale migratie, de relatie met de Verenigde Staten, de grenscontroverse tussen Guyana en Venezuela, en de dreiging van Amerikaanse sancties tegen landen, die gebruikmaken van de Cubaanse medische brigade, besproken worden. Er wordt ook verwacht dat Caricom-leiders een aantal kwesties over handel en buitenlandse hulp met Rubio zullen bespreken.
De VS onderhoudt nauwe banden met een aantal Caricom-staten, maar zorgde onlangs voor controverse bij enkele Caribische leiders nadat het een beleid had aangekondigd dat landen die gebruikmaken van de Cubaanse medische missies, mogelijk te maken zouden krijgen met Amerikaanse sancties. Guyana en Suriname zijn enkele van de Caribische landen die gebruikmaken van de Cubaanse medische brigademissies.
De regering van Donald Trump beschuldigde Cuba ervan te profiteren van de gedwongen arbeid van zijn werknemers en verklaarde dat de misbruikmakende -en dwingende arbeidspraktijken van het Cubaanse regime goed gedocumenteerd zijn. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken stelde dat Cuba's arbeidsexportprogramma's, waaronder de medische missies, het Cubaanse regime verrijken en dat Cuba's overzeese medische missies gewone Cubanen beroven van de medische zorg, die ze hard nodig hebben in hun thuisland. Een aantal Caribische leiders heeft hun kritiek geuit op het Amerikaanse beleid inzake de Cubaanse medische missies.