MANILLA - Een buurt in de Filipijnse hoofdstad Manilla probeert op een originele manier knokkelkoorts te bestrijden. Inwoners kunnen een beloning krijgen als ze vijf muggen doden of vangen. Bewoners van Addition Hills, een buitenwijk van Manilla, worden met de beloning aangemoedigd om muggen te vangen.
Ze kunnen een peso (ongeveer anderhalve eurocent) krijgen per vijf gevangen of gedode muggen. Ze kunnen ook muggenlarven inleveren. Addition Hills is een erg dichtbevolkte wijk, waar bijna 70 duizend mensen wonen.
Het is een extra maatregel in de strijd tegen dengue (knokkelkoorts), de ziekte die door muggen wordt verspreid. Het wijkbestuur heeft al grote schoonmaakacties gehouden en de beken uitgebaggerd, meldt persbureau AP. Ook is er een grote hygiënecampagne opgezet. Het bestuur besloot de beloning in te stellen na de dood van twee studenten door knokkelkoorts in de wijk. De Filipijnen hebben te maken met een uitbraak van knokkelkoorts. In januari werden meer dan 28 duizend gevallen van knokkelkoorts gemeld, een toename van 40 procent vergeleken met een jaar eerder. Critici waarschuwen dat de beloning er mogelijk voor zorgt dat mensen muggen gaan kweken en de campagne averechts werkt. Lokale bestuurder Carlito Cernal is daar niet bang voor. Hij denkt dat de campagne niet zó lang duurt dat dat aantrekkelijk is. De campagne stopt als het aantal ziektegevallen afneemt.
De eerste muggen zijn al ingeleverd. Zo kreeg een man negen pesos nadat hij een emmer met 45 larven inleverde. 21 mensen hebben al een beloning geclaimd, meldt de BBC. Zij vingen 700 muggen en larven. Het aantal gevallen van knokkelkoorts steeg de afgelopen weken onverwacht in de Filipijnen. Dat gebeurt ruim voor het regenseizoen, dat in juni begint. De stijging komt waarschijnlijk door plassen die ontstonden na plotselinge stortbuien, zegt staatssecretaris voor gezondheid Alberto Domingo. Volgens hem zorgt klimaatverandering voor de buien buiten het regenseizoen. Dengue kan voor hevige hoofdpijn, hoge koorts en braken zorgen. In de ergste gevallen kan de ziekte dodelijk zijn. Kinderen, zwangere vrouwen en ouderen zijn kwetsbaarder voor knokkelkoorts.