PARAMARIBO- Suriname heeft met succes de laatste beoordeling van het Internationaal Mone-tair Fonds (IMF) doorstaan, maar het land is nog niet volledig uit de gevarenzone.
Terwijl de eco-nomie groeit, de inflatie afneemt en de schuldenlast afneemt, ‘verlaat’ het IMF Suriname met enkele kritische waarschuwingen. De USD 572 miljoen, die het IMF sinds 2021 in delen heeft verstrekt is overigens ook een schuld, die door toekomstige regeringen moeten worden betaald.
Hoewel de doelstellingen van het IMF-programma grotendeels zijn behaald, onderstreept het fonds dat de vinger aan de pols gehouden moet worden. “De belangrijkste korte termijn prioriteit is om begrotingsdiscipline te handhaven in de aanloop naar de verkiezingen, terwijl de kwetsbaren in de samenleving worden beschermd,” aldus het rapport.
Een cruciale aanbeveling van het IMF betreft de voorbereiding op de verwachte inkomsten uit de olie-industrie. “Gezien de definitieve investeringsbeslissing over de oliebronnen van het land, is het zaak om robuuste institutionele kaders op te zetten, inclusief begrotingsregels en verbeterde transparantie- en verantwoordingsmechanismen,” aldus het IMF. Deze maatregelen moeten Suriname helpen om procyclisch begrotingsbeleid te vermijden, dringende ontwikkelingsbehoeften te prioriteren, intergenerationele rechtvaardigheid te waarborgen en de opbrengsten uit uitputbare hulpbronnen, zoals olie en goud om te zetten in financiële activa.
Het IMF meldt verder in haar laatste beoordeling dat Suriname moet volharden in het doorvoeren van de voorgenomen structurele hervormingen om instituties te versterken, bureaucratische problemen aan te pakken, klimaatbestendigheid op te bouwen, de kwaliteit van data te verbeteren en genderongelijkheden te verminderen. “Dit belangrijke werk zal blijven worden ondersteund door capaciteitsontwikkeling vanuit het IMF en andere ontwikkelingspartners,” stelt het IMF in zijn verklaring.