PARAMARIBO – Minister van Financiën en Planning, Stanley Raghoebarsing, heeft met klem ontkend dat er nog steeds ongecontroleerde of illegale aanstellingen plaatsvinden binnen het ambtelijk apparaat.
Tijdens zijn recente verklaring benadrukte de minister dat er duidelijke maatregelen zijn genomen om de aanwas van personeel te beperken en te controleren.
“Laat me duidelijk zijn: het klopt niet dat er steeds meer ambtenaren worden aangenomen.” Sinds vorig jaar hebben we de regels aangescherpt. Geen enkel stuk voor betaling gaat nog door zonder mijn handtekening. “Als het niet door mij is goedgekeurd, is het illegaal,” verklaart Raghoebarsing. Volgens hem is het daarom niet meer mogelijk om continu mensen aan te nemen bij de overheid.
De minister zegt dat er intern misbruik werd gemaakt van het systeem, waardoor ondanks het aangekondigde beleid van ‘public sector reform’ toch nieuwe ambtenaren in dienst kwamen. “Er zijn mensen binnen het apparaat die stukken kunnen doorduwen.” “Dat is nu afgelopen.”
Volgens Raghoebarsing is er sinds de regels zijn aangescherpt een merkbare daling in het aantal ambtenaren. Een belangrijke afspraak binnen de regering is dat nieuwe aanstellingen alleen mogelijk zijn als er ruimte ontstaat door bijvoorbeeld pensioneringen, en zolang dit binnen de vastgestelde loonsom blijft. “Tijdelijke aanstellingen, zoals rond verkiezingen, kunnen, mits er budget voor is.” “Maar dat betekent niet dat die mensen automatisch op de loonlijst komen.” Raghoebarsing benadrukt ook de transparantie in het proces. “In januari heb ik een grafiek gepresenteerd waaruit blijkt dat het aantal ambtenaren daalt, terwijl de loonsom stijgt.” “Dat betekent dat het gemiddelde salaris omhoog gaat”, besluit de minister.